Sušičky prádla

Se zrychlujícím se tempem moderní doby se na žebříčku oblíbenosti stále výše šplhají sušičky prádla. Populární jsou hlavně díky tomu, že výrazně šetří drahocenný čas a místo oproti klasickému věšení vypraného prádla na sušáky doma nebo na zahradě. Sušičky nalézají uplatnění nejen během nastávajícího podzimního sychravého počasí, kdy je díky častým dešťům vysoká vlhkost vzduchu a sušení je tedy zdlouhavé, ale i během letních měsíců.

Na trhu je možné vybrat z nepřeberného množství modelů od různých značek. Jedním z nejzákladnějších parametrů a předpokladů pro výběr sušičky je dostatek prostoru pro její umístění. Často jsou sušičky vybírány společně s pračkou stejné značky jako komplet vyrobený ve stejném stylu. Takové komplety jsou umisťovány vedle sebe nebo nad sebe, kdy je možné dokoupit spojovací díl, který zajistí stabilitu spotřebiče. Samozřejmostí jsou i vestavné modely.  Řešení je možné najít i pro malé prostory, kde je nejvýhodnější zvolit již pračku se sušičkou v jednom spotřebiči. Jistou nevýhodou ale je, že kapacita pro sušení je menší než pro praní, proto je nutné část prádla po praní odebrat.

Nejběžnějšími a nejprodávanějšími typy sušiček jsou buď kondenzační, nebo s tepelným čerpadlem. Vlastnostmi ani výbavou se tyto dva druhy neliší. Rozdíl je ve způsobu odvádění horkého vzduchu s odebranou párou z prádla. U kondenzačních sušiček je vzniklá pára kondenzovaná na vodu, která je odváděna do zabudovaného zásobníku. Některé modely jsou vybaveny odvodem kondenzátu napojeným přímo na odpad. Díky tomu lze umístit tento typ spotřebiče prakticky kamkoliv. Sušička s tepelným čerpadlem pracuje na principu chlazení ohřátého vzduchu, kdy je tímto způsobem odstraňována vlhkost. V sušičce tak vznikne uzavřený obvod, ve kterém nedochází ke ztrátám energie. Tu je možné dále využívat, proto je možné zvolit nižší teplotu. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou tedy díky nízké spotřebě energie (až o 50 % oproti běžným kondenzačním sušičkám) řazeny až do energetické třídy A. Ostatní typy sušiček se nejčastěji pohybují ve třídách B nebo C.

Cena spotřebiče se liší v závislosti na vybavení, funkcích a dalších parametrech. Levnější modely nemusí být vybaveny množstevní automatikou, která by sama nastavila dobu a intenzitu pracovního cyklu, a ovládání je u těchto modelů častěji mechanické. Novější, modernější sušičky jsou vybaveny programy určenými na různé druhy tkanin a textilií. Mnohdy nechybí program pro jemné prádlo, vlnu nebo snadné žehlení. Možnost odloženého startu je většinou již standardním vybavením.

Internetový obchod www.elektro-chmelar.cz nabízí širokou nabídku různých typů sušiček prádla. Jednou z nich je i model DPU8360X od značky Beko. Jedná se o volně stojící kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem, která disponuje kapacitou až na 8 kg. Tento model je výjimečný spotřebou energie, kdy se díky ní řadí do energetické třídy A+. DPU8360X nabízí výběr z 16 programů pro sušení různých druhů oblečení. Zajímavými prvky, kterými se pyšní tento model, jsou: nádoba na kondenzát umístěná v horní části s možností připojení na odpad, vnitřní osvětlení bubnu, možnost odloženého startu až o 24 h, LCD displej, elektronické ovládání, automatická ochrana proti zmačkání, senzory vlhkosti a mnoho dalších.